ANASAYFA / BASKETBOL SAHASI YAPIMI / Basketbol Sahası Yapımı
Basketbol Sahası Yapımı

Basketbol Sahası Yapımı

BASKETBOL SAHASI YAPIMI

Basketbol Sahası

› Basketbol Sahası alt yapı, asfalt, akrilik zemin ve çevre tel çit olarak tümüyle anahtar teslim olarak uygulanabilmektedir.

› Dünyada ve Türkiye’de en fazla tercih edilen saha altyapısı asfalttır. Bu sebeple asfalt altyapı için özel sportif zemin kaplama olan akrilik zemin kaplama uygulanmaktadır.

 

BASKETBOL SAHASI YAPIM AȘAMALARI

1-ALT YAPI:

Sahanın inșa edileceği alan önceden düzgün bir șekilde tesviye edilmelidir. sonra 20 cm toprağın içinde kalacak șekilde sahanın etrafı 50x30cm çevre hatılı ile dönülür. Hatıl betonu atıldıktan sonra olușan havuzun içerisine 20cm yüksekliğinde 4 ve 5 numara çakıl ile doldurularak sıkıștırılır. Bu sıkıștırılmıș zemin üzerine ortalama 10 cm %50 taș tozuyla karışık mekanik stabilize yapılır ve zemin asfalt atılmaya hazır hale getirilir.

2-ASFALT KAPLAMA:

Dolgusu yapılmıș, gerektiği gibi sıkıștırılmıș ve meyil verilmiș alanın üzerine iki kademeli ilk kademe takribi 4 veya 5 cm ince mıcırlı top coat finishing coat olarak tabir edilen, toplam 8-9 cm asfalt kaplama yapılır.

3) AKRİLİK ZEMİN

2 Kat Resurfacer Dolgu Özellikli

2 Kat Premix Boya Dolgu Özellikli

1 Kat Premix Konsantre Boya

2 Kat Premix Standart Çizgiler

4-ÇEVRE TEL-ÇİTİ (KAYNAKLI UYGULAMA):

3,00 m ara ile çevre hatıl betonun içinde 76’lık ankrajlar bırakılır. İçlerine 60×2,5 mm çapında borular dikme olarak kaynatılır. Daha sonra 48 x 2 mm çapında 3 sıra halinde alttan, ortadan ve üstten olmak üzere kayıtlar atılır. Hazırlanan konstrüksiyona 4,00m yüksekliğinde 50×50 göz aralıklı 3,5mm PVC kaplamalı örgü teli, örgü telinin esnemesini önlemek için 3 sıra gergi teli çekilerek montaj ișlemi tamamlanır.

BASKETBOL SAHASI

basketbol-sahasi-85

basketbol-sahasi-7
basketbol-sahasi-6

Mesaj Bırak

Mail adresi paylaşılmaz. Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur! *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

60 yorum

 1. basketbol sahası yapımı ile ilgili malzemeler ve ayrınyılı maliyeti öğrenebilirmiyim yardımcı olursanı sevinirim emailinizi bekliyorum

 2. standar bir völeybol sahası yapımda kullanılan asfatın maliyeti nekadardır .

 3. 7m*14m ölcüsünde basketbol 2 adet pota saha cizimi ayrıca 3 mm pvc kaplı tel 5*5 göz aralıgında borular 3 m aralıklı 3 kayıtlı olacak yukseklik 4 m bir adet demır kapı olacak
  saha istanbul catalca ılcesınde yapılacaktır.bununla ılgılı firmanızın tarafımıza fiyat bildirmesini rica ederiz.

 4. standart bir basketbol sahasının maliyeti hakkında bilgi maili yollarsanız tşk

 5. (29 x 16) m. Ölçülerinde basketbol sahası inşa edilmesi (Anahtar Teslim) muğla ,nşaat yeri Onaylanmış detay projesine uygun, standart ölçülerdeki basketbol sahasının inşası için; zeminin kazılarak sıfır koduna gelecek şekilde tesviye edilmesi, çevre hatılı yapılması için gerekli kalıp ve donatı bağlandıktan sonra çevre direklerin geleceği yerlere 3m ara ile (Ø 76x3mm) ankraj boruları kalıp içerisinde demir donatıya sabitlenmesi. Çevre kalıplarına BS 20(C 20) Hazır beton dökülerek betonarme hatıl oluşturulması ve beton hatılın çevrelediği saha içerisine 5cm(16-22mm) 2’nolu kırma taş serilerek tesviyesi yapılması. Kırma taş üzerine % 0,005 (Binde beş) eğim verilerek (12-15) cm hasır çelik donatılı BS 20 (C-20) hazır beton dökülerek üzerine (5-7) cm sıfır (0) yüzey asfaltı serilip ve silindirle sıkıştırılması.
  Alt yapı tamamlandıktan sonra sırasıyla;
  beton hatıla ankre edilen(Ø 76x3mm) borulara 4 m. yüksekliğinde (Ø 60x2mm)borular dikey olarak kaynakla monte edilmesi.
  Dikmelere 3 sıra (üst, orta ve alt) Ø 60x2mm borular yatay olarak kaynakla monte edilmesi.
  Köşelere, kısa ve uzun kenarlara (Ø 60x2mm) borular diyagonal olarak kaynakla bağlanması.
  Aydınlatma için sahanın uzun kenarlarına toplam 4 adet 5m yüksekliğinde (Ø 76x3mm) borular merdivenli olarak konstrüksiyona kaynakla birleştirilmesi.
  Konstrüksiyona istenilen yerde (Ø 60×2 mm)borudan bir adet menteşeli kapı yapılması.
  Tüm Demir imalatı Pas önleyici koruyucu son kat parlak boyanın özelliklerini birleştirerek sunan, sentetik reçineli özel metal antipas boya ile (Nefti Yeşil) renkte boyanması.
  Saha etrafı 4m yüksekliğinde 3,5 mm et kalınlığında, 40×40 mm göz aralığında, daldırma galvanizli PVC kaplı helezon tel örgü ile kaplanması.
  Tel örgünün gerdirilip bağlantıları yapıldıktan sonra, saha etrafına 2 sıra gelecek şekilde 5 mm çelik halat gerdirilir, daha sonra gerdirilen çelik halatlar klemenslerle sabitlenmesi.
  Aydınlatma direkleri ve diğer elektrik işlerinin noksansız olarak özel teknik şartnamesine uygun olarak yapılması.
  Pota ve direklerin montajı ve zemine sabitlenmesini takiben akrilik zemin uygulamasının yapılması ve boyanarak saha çizgilerinin çizilmesi.
  İnşaat yerinde yükleme, yatay düşey taşıma ve boşaltma, her türlü malzeme ve zaiyatı, işçilik araç ve gereç giderleri, yüklenici genel giderleri ve karı dahil 464 m² basketbol sahasının anahtar teslim fiyatı: